Adobe Flash - Install
tel. +48 18 521 37 37, kom. +48 512 398 390, fax +48 18 521 38 84

Budowa domów drewnianych

Domy drewniane Domy góralskie drewniane bacówki

Biuro KAGOMA zajmuje się nie tylko doradztwem i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami w Zakopanem i na Podhalu, ale także budową domów drewnianych w stylu góralskim.

Budulec

Domy wznoszone są z drewna świerkowego lub jodłowego, które po przetarciu jest sezonowane.

W zależności od potrzeb Klienta budujemy domy z okrąglaków, półokrąglaków lub płazów:

  • okrąglak - kłoda o płasko odciętych powierzchniach górnych i dolnych,
  • półokrąglak - kłoda przecięta na pół o płasko odciętych powierzchniach górnych i dolnych,
  • płaza - kłoda przecięta na pół o płasko odciętych powierzchniach górnych i dolnych oraz powierzchni bocznej częściowo fazowanej.

Wyżej opisane bierwiona pozyskiwane są poprzez wzdłużne rozcięcie odpowiednio dobranych kłód z których podczas przetarcia wskazane jest usuwanie rdzenia, dzięki czemu można zmniejszyć powstawanie pęknięć. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ anatomiczna budowa drewna jest bardzo zróżnicowana i rdzeń nie musi biec środkiem pnia. Często występuje tzw. rdzeń mimośrodowy którego usunięcie jest praktycznie niemożliwe. Taka jest specyfika drewna, więc pęknięcia pozostaje nam polubić.

Konstrukcje ścian

Konstrukcja zrębowa (węgłowa, wieńcowa) ścian domów góralskich powstaje poprzez poziome nakładanie na siebie bierwion (okrąglaków, półokrąglaków lub płaz) połączonych w narożach złączem ciesielskim tzw. węgłem prostym, węgłem półkrytym lub węgłem krytym. Powstałe szczeliny między bierwionami są mszone, czyli wypełniane wiórami drzewnymi tzw. wełnionką lub uszczelniane ozdobnymi listwami.

Wewnątrz budynku kondygnacje oddziela strop składający się z drewnianych belek stropu tzw. tragarzy do których wcinane są ozdobnie ułożone deski. Głównym elementem stropu, stanowiącym największą ozdobę wnętrza jest biegnąca przez środek rzeźbiona belka tzw. sosręb.

Konstrukcja dachu

Dach jest elementem najbardziej charakterystycznym dla budownictwa podhalańskiego.
Konstrukcja dachu stanowi układ jętkowy z uwagi na użytkowy charakter poddasza. Dach wspiera się na wypustach tzw. rysiach. Są to wysunięte poza lico ścian końce płazów, na których ułożone jest ozdobne deskowanie okapu tzw. podsiubitka. Stromy dach z półszczytami, przełamany jest strzechą (o mniejszym nachyleniu) która powstaje poprzez nabicie na krokwie tzw. przysztychów powodujących wydłużenie okapu. Wysunięty okap o około 90-120 cm pełni funkcję ochronną zrębu.

Kagoma NieruchomościStolarstwo artystyczne
© Nieruchomości Kagoma - 2024 Projekt i wykonanie grupaKTK